Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.luxvitaest.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 571

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.luxvitaest.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 571

Category: odkazy

Hynek Medřický rozhovor pro Studio 6 – 2. část

Hynek Medřický rozhovor pro Studio 6 – 2. část

Rozhovor s Hynkem Medřickým a prof. RNDr. Helenou Illnerovou, DrSc. pro Studio 6 ČT.

Video v archivu ČT

Pupilární reflex na červené a bílé světlo

Osvětlení zornice oka červeným monochromatickým světlem v rozmezí 610-760nm nezpůsobuje smrštění zornice. Osvětlení zornice oka bílým světlem CCT 7438K s peakem modré v 444nm způsobuje rapidní smrštění zornice.

Zužování a rozšiřování zornice mají mimo jiné na starosti gangliové buňky. Jejich senzitivita je nejsilnější v 460-480nm. Na monochromatické červené světlo více než 600nm gangliové buňky nereagují, stejně jako rhodopsin v tyčinkách.

Cena Neuron Prima ZOOM 2015

2. místo: Hynek aneb balada o spánku

Rozhovor na DVTV s MUDr. Ing. Peter Šóš, Ph.D.

Lékař: Krátký nebo příliš dlouhý spánek zvyšuje úmrtnost
4. 8. | Spánek kratší než šest hodin a spánek delší než devět hodin u dospělého člověka zvyšuje mortalitu, říká expert na poruchy spánku Peter Šóš. Chronickou nespavostí trpí podle něj dvacet procent populace

image3355.

Rozhovor s Ingo Maurerem, Light and Building 2016

Rozhovor z 17.3.2016

LED osvětlení je velmi často užíváno špatně. Někdy je jasné, že je výhodou, ale často je užíváno špatným způsobem a tak škodí naší psychice, očím a zdraví – tvrdí Ingo Maurer.

 

Studio ZET – rozhovor s prof. RNDr. Helenou Illnerovou, DrSc.

„Melatonin’s role in Cancer“ Talk By Russel J. Reiter, PhD

Rozhovor s Helenou Illnerovou, Český rozhlas

Poslechněte si rozhovor s Helenou Illnerovou o vlivu světla a absenci světla na lidský organismus a nálady.

Kniha Heleny Illnerové

Bez názvu - 1

Helena Illnerová
Čas pro světlo
Rozhovor s Pavlem Kovářem

Prof. Helena Illnerová je přední česká fyzioložka a biochemička, bývalá předsedkyně AV ČR, České učené společnosti, České komise při UNESCO aj. Vedle aktivit spojených s vědou působí i na veřejnosti. Dlouhodobě se aktivně věnuje popularizaci vědy, roli vzdělání ve společnosti, ale také otázkám etiky.

Rozhovor, který s ní zasvěceně vede její profesní kolega, prof. Pavel Kovář, mapuje její život od rodinného zázemí a osobnostního formování po vědecké a veřejné působení. Dotýká se nejen otázek spojených s vědou a vzděláním v naší společnosti, ale také otázek hodnot, výchovy, úcty k tradici.

Odborná témata jsou v rozhovoru pojednána srozumitelným způsobem, takže čtenáře vtahují do dobrodružství vědeckého výzkumu. Ten je zároveň neustále reflektován s ohledem na společenské a politické problémy, otázky etiky a morální integrity vědce a člověka vůbec, současné problémy výchovy, vzdělanosti a podpora vědy a obecně vnitřní morální a duchovní kvality člověka v širokém slova smyslu.

Prof. Pavel Kovář je přední český přírodovědec – botanik, bývalý děkan PřF UK, ale zároveň básník a autor řady rozhovorů a prozaických textů.

 

Knihu můžete zakoupit na této stránce.

Vliv modrého světla na cirkadiánní systém, spánek a kognitivní výkonnost

studie z roku 2016

Michal Šmotek¹′²,Jana Kopřivová¹,Peter Šóš¹
¹Národní ústav duševního zdraví, Klecany
²Univerzita Karlova v Praze, 3. lékařská fakulta